Najczęstsze pytania o nawracającą zgagę/ refluksCo jeść w chorobie refluksowej?

Choroba refluksowa jest schorzeniem, w którym dieta odgrywa bardzo ważną rolę.
Wpływa na nasilenie bądź zmniejszenie dolegliwości. Potrawy pikantne np. typowe dla kuchni węgierskiej nie są wskazane. Niekorzystna jest również kuchnia oparta na potrawach tłustych (np. bawarska).


Osoby z chorobą refluksową powinny unikać także słodyczy. Potrawą, po której pacjenci
mają często zaostrzenie dolegliwości jest tłusty sernik tzw. sernik babuni. Marynaty, przyprawy stymulujące wydzielanie kwasu solnego nasilają objawy choroby refluksowej.
Niskoprocentowe alkohole także działają niekorzystnie, zwłaszcza wytrawne czerwone wino. Często spożywana kawa w dużych ilościach nie zawsze jest dobrze tolerowana przez osoby
z choroba refluksową.


Zalecane są potrawy lekkostrawne spożywane w niedużych ilościach. Potrawy należy
dokładnie rozgryzać. Nie należy spożywać ich tuż przed snem. Zaleca się aby ostatni posiłek był spożyty nie później niż 3 godziny przed snem.

 

dr. n. med. Marek Pazurek

+ -
Jakie są objawy refluksu?

Najczęstszym objawem jest zgaga, jednakże pacjenci skarżą się również na uczucie palenia, bądź pieczenia za mostkiem. Objawy te występują po posiłku co jest istotne w różnicowaniu z dolegliwościami w chorobie wieńcowej, w której to dolegliwości występują po wysiłku. Mogą również wystąpić tzw. pozaprzełykowe związane m.in. z pobudzeniem włókien nerwu błędnego (np. kaszel).

 

Ponadto może pojawić się zapalenie tylnej części krtani. Przy znacznie nasilonym refluksie można także zauważyć uszkodzenia szkliwa zębów. U niektórych pacjentów mogą pojawić się zaburzenia rytmu pracy serca, objawy kurczu oskrzeli. Dość charakterystycznym objawem, lecz nie zawsze docenianym jest ślinienie nocne.

 

dr. n. med. Marek Pazurek

+ -
Czy w chorobie refluksowej można pić alkohol?

Alkohol działa niekorzystnie ponieważ stymuluje wydzielanie kwasu solnego, nasilając tym samym objawy refluksu. Reakcja na alkohol jest indywidualna jednakże nie należy go polecać chorym na chorobę refluksową.

 

dr. n. med. Marek Pazurek

+ -
Jak leczyć chorobę refluksową?

Lekami z wyboru są inhibitory pompy protonowej. Dawka leku jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby. Ważna jest ocena uszkodzenia błony śluzowej przełyku w skali Los Angeles. W przypadku zaawansowania typu A lub B według ww. skali zaleca się pojedynczą dawkę inhibitora pompy protonowej. W przypadku C lud D - dawkę podwójną.

 

Terapia jest długotrwała. Powinna trwać co najmniej 4 tygodnie. Jeżeli nastąpi poprawa kliniczna zgodnie z zasadą „step down” zaleca się redukcję dawki; w przypadku dawki pojedynczej inhibitorów pompy protonowej można je zastąpić blokerami receptora H2 lub lekami prokinetycznymi. Leczenie niefarmakologiczne czyli tzw. modyfikacja stylu życia polega unikaniu spożywania potraw pikantnych, posiłków tuż przed snem, uniesieniu wezgłowia łóżka, zaprzestaniu palenia papierosów. Należy zwrócić uwagę także na przyjmowanie niektórych leków jak blokery kanału wapniowego czy teofilina. 

 

dr. n. med. Marek Pazurek

+ -
Czy trzeba robić gastroskopię?

Gastroskopia nie jest bezwzględnie konieczna, jednakże w przypadku nawrotowości, nasilenia objawów, braku efektów leczenia należy ją wykonać. Rola jej sprowadza się do oceny stwierdzenia refluksowego zapalenia przełyku i ewentualnej obecności nabłonka Barretta. W przypadku istnienia nabłonka Barretta gastroskopia służy monitorowaniu zmian metaplastycznych, ocenie potencjalnej dysplazji komórkowej oraz resekcji ww. nabłonka.

 

dr. n. med. Marek Pazurek

+ -
Czy chorobę refluksową da się wyleczyć?

Choroba refluksowa przełyku ma charakter przewlekły. Mogą być okresy remisji, jednakże jeżeli objawy wystąpiły w młodym wieku to na pewno w przyszłości pojawią się ponownie. Nasilenie ich zwiększa się wraz z wiekiem ze względu na fizjologiczne postępujące osłabienie kurczliwości dolnego zwieracza przełyku.

 

dr. n. med. Marek Pazurek

+ -
Zgaga nocna

W leczeniu zgagi nocnej oprócz leczenia farmakologicznego bardzo ważne jest postępowanie dietetyczne. Należy zjeść ostatni posiłek najpóźniej trzy godziny prze położeniem się spać. Nie powinien być on obfity i zawierać lekko strawne produkty. Nie powinno się także pić alkoholu oraz napojów gazowanych. Wezgłowie łóżka należy unieść tak aby tułów był ułożony pod pewnym kątem, nie w pozycji horyzontalnej.

 


W leczeniu farmakologicznym należy stosować PPI przed kolacją, jednakże jeżeli pomimo tego zgaga nocna występuje to należy dodać bloker kanału histaminowego (H2) przed snem.

 

dr. n. med. Marek Pazurek

+ -
Wizyta u lekarza

Zgaga jako objaw refluksu żołądkowo-przełykowego nie powinien być bagatelizowany, jednakże powinien być oceniony obiektywnie. W pierwszej kolejności należy zmienić nawyki żywieniowe i unikać potraw pikantnych, ostrych, tłustych, napojów gazowanych oraz alkoholu.

 

Ponadto należy unikać wszystkich potraw po których zgaga występuje. Jeżeli to nie pomaga, to powinno się włączyć leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego. Początkowo można zastosować blokery receptora H2, w następnej kolejności inhibitory pompy protonowej. Jeżeli pomimo ciągłego stosowania inhibitorów pompy protonowej przez 2 tygodnie zgaga nie ustępuje należy skontaktować się z lekarzem.

 

dr. n. med. Marek Pazurek

+ -
Jak długo powinno się stosować Polprazol Acidcontrol?

Polprazol Acidcontrol powinno się stosować od kilku do kilkunastu dni. Jeżeli dolegliwości nie zmniejszą się po 14 dniach leczenia lub nastąpi ich szybki nawrót, należy się skonsultować z lekarzem w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych.

 

 

+ -
Czy Polprazol Acidcontrol jest lekiem bezpiecznym?

Badania, w których pacjenci przyjmowali omeprazol (substancja czynna preparatu Polprazol Acidcontrol) w przewlekłej terapii (do 11 lat) wykazały, że jest to substancja bezpieczna. Należy jednak pamiętać, że Polprazol Acidcontrol (jak większość leków), może osłabiać lub nasilać działanie innych przyjmowanych leków, dlatego należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

 

 

+ -
Czy można stosować Polprazol Acidcontrol w ciąży i w trakcie karmienia piersią?

Polprazol Acidcontrol można stosować w okresie ciąży po konsultacji z lekarzem, natomiast nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

 

 

+ -
Czy omeprazol i ranitydyna to to samo?

Zarówno omeprazol, jak i ranitydyna są substancjami zmniejszającymi wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Różnica polega na sposobie ich działania i wskazaniach do stosowania. Ranitydynę stosuje się w łagodzeniu dolegliwości występujących sporadycznie, najczęściej wywołanych błędem dietetycznym. Dolegliwości mogą ustąpić po przyjęciu jednej tabletki. Natomiast omeprazol stosuje się w przypadku nawracających dolegliwości, występujących częściej niż raz w tygodniu. W celu uzyskania pełnego efektu terapeutycznego omeprazol należy stosować minimum kilka dni.

 

 

+ -
Dlaczego Polprazol Acidcontrol powinno stosować się przed posiłkiem?

Polprazol Acidcontrol powinno stosować się około 30 minut przed posiłkiem w celu uzyskania najlepszego efektu leczenia. Wynika to z faktu, że w spoczynku tylko 5% pomp protonowych jest aktywnych, po przyjęciu posiłku odsetek ten wzrasta do 60-70%. Dlatego Polprazol Acidcontrol podany 30 minut przed posiłkiem będzie działał w momencie największej aktywności tego enzymu, przez co mocniej zahamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

 

 

+ -
Czy Polprazol Acidcontrol działa tak samo jak zobojętniacze?

Polprazol Acidcontrol zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku, działa do 24 godzin. Dlatego można go stosować raz dziennie. Nie tylko łagodzi dolegliwości, ale również zapobiega ich nawrotom oraz powoduje wygojenie błony śluzowej przełyku. Natomiast leki zobojętniające tylko neutralizują kwaśną treść żołądkową w żołądku. Działają bardzo szybko, ale też bardzo krótko (do 3 godzin). Z tego względu należy je przyjmować kilka razy w ciągu doby. Stosuje się je w przypadku zgagi występującej sporadycznie.

 

 

+ -
Czy Polprazol na receptę i Polprazol Acidcontrol to to samo?

Polprazol Acidcontrol i Polprazol wydawany na podstawie recepty zawierają tę samą substancję czynną, czyli omeprazol. Polprazol Acidcontrol zawiera omeprazol w dawce 10 mg, omeprazol dostępny na receptę występuje w dawkach większych, 20 i 40 mg.

 

 

+ -
Czy Polprazol Acidcontrol można podawać dzieciom?

Polprazolu Acidcontrol nie można podawać dzieciom. Lek stosuje się u osób, które ukończyły 18 lat.

 

 

+ -
Kiedy stosować Ranigast Max, a kiedy Polprazol Acidcontrol?

Ranigast Max zaleca się w przypadku zgagi występującej sporadycznie, najczęściej będącej skutkiem błędu dietetycznego. Natomiast w przypadku dolegliwości nawracających lub występujących częściej niż raz w tygodniu zaleca się przyjmowanie Polprazol Acidcontrol.

 

 

+ -
Do tej pory stosowałam Ranigast Max. Czy powinnam zacząć stosować Polprazol Acidcontrol?

Jeżeli dolegliwości nie nasiliły się i występują tylko sporadycznie, nie trzeba zmieniać leku.

 

 

+ -