Profesjonalna pomoc
na silną zgagę

Profesjonalna pomoc<br>na silną zgagę

Kwaśny posmak w ustach (regurgitacja) - jak zlikwidować?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Kwaśny posmak w ustach może mieć rozmaite przyczyny. Począwszy od niewłaściwej higieny jamy ustnej, poprzez nieodpowiednią dietę, na refluksie żołądkowo – przełykowym i ciąży kończąc. Sprawdź, skąd się bierze kwaśny posmak w jamie ustnej oraz jak można go zlikwidować.

Kwaśny posmak w ustach może mieć rozmaite przyczyny. Począwszy od niewłaściwej higieny jamy ustnej, poprzez nieodpowiednią dietę, na refluksie żołądkowo – przełykowym i ciąży kończąc. Sprawdź, skąd się bierze kwaśny posmak w jamie ustnej oraz jak można go zlikwidować.

Kwaśny posmak w ustach

Kwaśny posmak w ustach to dość częsta dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Jedną z najbardziej prozaicznych jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Bakterie nagromadzone na zębach oraz w przestrzeniach międzyzębowych mogą bowiem powodować nieprzyjemny, kwaśny posmak w jamie ustnej.

Źródłem dolegliwości może być także niewłaściwa dieta, zwłaszcza złożona z pokarmów tłustych i wysoko przetworzonych. Taki jadłospis może bowiem skutkować różnorodnymi problemami trawiennymi. Co warto podkreślić, niektórzy pacjenci odczuwają kwaśny posmak w ustach rano, po wypiciu kawy na czczo, co jest naturalną reakcją organizmu. Aby jej uniknąć, wystarczy zmienić poranne nawyki i nie pić kawy na pusty żołądek.

Kwaśny posmak w ustach może być wreszcie konsekwencją nasilonego refluksu żołądkowo-przełykowego. Nie należy także zapominać o tym, że odczuwanie kwaśnego smaku w jamie ustnej bywa oznaką ciąży.

Regurgitacja - przyczyna kwaśnego smaku w ustach

Co istotne, kwaśny posmak w ustach po jedzeniu zwykle dotyka osób, którym dokucza refluks żołądkowo-przełykowy. Dzieje się tak dlatego, że zarzucanie treści pokarmowej do przełyku i gardła zwykle jest konsekwencją zbyt tłustego lub zbyt obfitego posiłku. Tłuste pokarmy skutkują bowiem opóźnionym opróżnianiem żołądka, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu. Również zbyt duży posiłek dłużej pozostaje w żołądku, co także sprzyja zarzucaniu kwaśnej treści do przełyku [Śmiechowska, Cugowska]. Konsekwencją bardzo obfitego posiłku może być nie tylko zgaga, ale także wzdęcia i kwaśny posmak w ustach.

Niektórzy pacjenci narzekają także na gorzkokwaśny smak w ustach po słodyczach. Z badań prowadzonych przez Marię Śmiechowską i Magdalenę Cugowską wynika, że czekolada należy do produktów, które najbardziej przyczyniają się do występowania reflusku i regurgitacji.

Kwaśny posmak w ustach w ciąży

Nieprzyjemny smak w ustach bywa jedną z oznak ciąży. Dlaczego kobiety w ciąży odczuwają kwaśność w ustach? Przyczyną tego stanu są zmiany hormonalne oraz fizjologiczne, jakie zachodzą w ciele kobiety spodziewającej się dziecka. Jednakże najważniejszą rolę w patogenezie tego zjawiska odgrywa wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego, powodowane przez powiększającą się macicę, co przyczynia się do cofania znajdującego się w nim pokarmu do przełyku, a niekiedy także do gardła.

Istotą rolę odgrywają także hormony. Wzrost stężenia progesteronu w ciele ciężarnej sprawia, że rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego, co także może przyczyniać się do refluksu żołądkowo-przełykowego oraz regurgitacji, która jest bezpośrednią przyczyną uczucia kwasu w ustach w ciąży.

Jak zlikwidować kwaśny posmak w ustach?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak zlikwidować kwaśny posmak w ustach. Istnieje wiele metod radzenia sobie z tą dolegliwością. Jedną z najpopularniejszych jest stosowanie preparatów, które zmniejszają kwasowość soku żołądkowego. Większość tego typu wyrobów zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol, zaliczaną do inhibitorów pompy protonowej (PPI). Leki z tej grupy blokują pompę protonową (białko odpowiedzialne za transport jonów wodorowych) w komórkach okładzinowych żołądka, w wyniku tego zawartość żołądka jest mniej kwasowa i refluksat nie wykazuje tak dużej agresywność w stosunku do śluzówki przełyku, mniej ją podrażnia, czy uszkadza.

Istnieją także domowe sposoby leczenia kwaśnego smaku w ustach. Wielu pacjentów próbuje pozbyć się nieprzyjemnego objawu, zmieniając nawyki żywieniowe. Zalecane jest zwłaszcza ograniczenie spożycia tłuszczów. W codziennej diecie należy także unikać słodyczy. Również kofeina i alkohol nasilają refluks, a także mogą prowadzić do regurgitacji. W wielu przypadkach dieta eliminacyjna przynosi zadowalające efekty. Ponadto zalecane jest spożywanie mniejszych objętościowo posiłków, a ostatni w ciągu dnia powinno się zjeść co najmniej kilka godzin przed snem.

Autor: Joanna Woźniak

Konsultacja merytoryczna: lekarz gastrolog Ewa Walecka-Kapica

Bibliografia:
1. Śmiechowska Maria, Cugowska Magdalena, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, Bromat. Chem. Toksykol.– XLIV, 2011, 3, str. 298-304.
2. Matthew Banks, Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie, tłum. Paweł Lesiak, Medycyna Po Dyplomie vol 19, nr 10, październik 2010.
3. Dudkowiak Robert, Poniewierska Elżbieta, Rola diety i stylu życia w leczeniu choroby refluksowej przełyku, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 4: 586–591.
4. Gąsiorowska A., Janiak M., Waśko-Czopnik D., Skrzydło-Radomańska B., Drobnik J., Mastalerz-Migas A., Rydzewska G., Postępowanie u pacjentów z objawami choroby refluksowej przełyku – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych, Lekarz POZ 3-4/2019.
5. Matthew Banks, Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie, tłum. lek. Paweł Lesiak, Medycyna Po Dyplomie vol 19/nr 10/ październik 2010.


Leczenie nawracającej zgagi i refluksu

Produkty na zgagę i refluks

Zobacz również:

Kontroluj zgagę!